Božićni kolači sa sosom od kuvanog vina šljivama i narandžom – inspiracija za ovaj recept je više od inspiracije. Naime, postoji jedno mesto u nadomak Sombora gde neki divni ljudi rade divne stvari. To mesto se zove salaš Sedam Dudova. Zašto je na mene ovo mesto ostavilo tako dubog utisak, znam i mogu da vam pričam sat vremena o tome ali najbolje da se jednom tamo zaputite sami i otkrijete bez da vas ja nešto pujdam. Reći ću samo da je svaka stvar uradjena na namerom i to onom najboljom, uz puno ljubavi i ukusa, vizuelnog i gustatornog.
Zašto vam ovo pričam – tamo sam probala njihov dezert pod imenom šljive su rodile. Mislim da je dobio ime po Čolinoj pesmi za koju je snimao spot na salašu. Ali to na stranu. Ja ne padam u nesvest od dezerata, jako retko… e na ovaj sam bukvalno pala u nesvest. Jela sam ga pola sata lickajući svaki zalogaj (not usually my style), uživajući u svakom trenutku jedući ovaj harmoničan spoj ukusa. U meni se probudio Christmas spirit jačine onog u petogodišnjeg deteta.
Rešila sam da ga sopstvenom analizom dešifrujem, i rekreiram u svojoj kuhinji kako bih mogla češće da ga jedem. Bila bi greota da ne podelim tu svoju verziju sa vama jer ljudi, ovo je dar nad darovima. Pravi miris Božića, kuvano vino na moj način sa raznim začinima i citrusima, koje se ukuvava u svilenkasti siruapsti sos, šljive koje se u njemu nežno krčkaju, mafin koji je vazdušast i pleni vanilom, i krem od maskarponea koji daje bogatu baršunastu teksturu i blage arome vanile i limunove kore. A za kraj, obavezno narendana kora pomorandže jer bez nje nema Božića. Moram biti neskromna, skoro je dobar kao njihov, s tim što ako odete u Sedam Dudova imate i dodatni začin magije tog mesta.
Božićni kolači sa sosom od kuvanog vina šljivama i narandžom
Kuvano vino i šljive
- 4 kšk braon šećera
- 2 kšk tamnog muscavado šećera
- 3 mala lovorova lista
- 2 štapića cimeta polomljena
- 4 manja zvezdasta anisa
- 50 karanfilića
- Kora 2 pomorandže, 1 limuna i 4 mandarine, oguljene ljuštilicom
- Sok 2 pomorandže i 4 mandarine
- 2 kščc cimeta
- 2 kščc vanil ekstrakta (ili kesica vanil šećera ili 1/2 štapića vanile)
- 1l crnog vina
- Malko muskatnog oraha
- 250 g zaledjenih šljiva (ili svežih još bolje)
- U šerpu staviti oba šećera (možete koristiti i beli kristal šećer ako nemate ove, ili čak med), lovorov list, štapove cimeta, anis, karanfilić, kore citrusa.
- Kad se šećer karamelizuje i otopi, dodati sok od svih citrusa, a kad i to dobije sirupastu teksturu uliti crno vino.
- Dodati cimet u prahu i vanilu, kao i muskatni oraščić.
- Ostaviti da ključa na srednje visokoj vatri 20ak minuta dok ne ispari većina alkohola i onda polako ubaciti 250 g prepolovljenih šljiva.
- Kuvati šljive i nakon oko 7 minuta pažljivo ih izvaditi i ostaviti sa strane.
- Procediti kuvano vino i dalje redukovati sos dok se ne dobije skoro sirup – oko 20 minuta na srednje jakoj vatri.
Mafin
Za 12 mafina
- 240g belog brašna
- 200g šecera
- 1 prašak za pecivo
- prstohvat soli
- 200g mleka
- 45 g otopljenog putera (1 cup) (plus ekstra za mazanje pleha ako nemate papirne korpice)
- 1 veliko jaje umućeno
- 1 kašičica vanil ekstrakta
- Upaliti rernu na 200°C. Spojiti suve sastojke u jednu a mleko, jaja puter i vanilu u drugu posudu, pa zatim sjediniti.
- Namazati kalup za muffin puterom ili staviti papirne korpice (mekše ispadne sa korpama), ubaciti na 200°C 15 min
Maskarpone krem
- 500g maskarponea
- 1 punu kašicicu vanila ektrakta
- sok 1 limuna
- sok 1/4 pomorandže
- kora 1/2 limuna
- 30 g šećera u prahu
- Sjediniti sve sastojke i lagano umešati silikonskom špatulom, ako se previše ulupa (mikserom npr.) može da se splituje krem.
Garniš
- Kora od pomorandže
- Prah šećer
SERVIRANJE
U tanjir uspite par kašika sosa, isecite mafin tako da donji deo bude ⅔ mafina a poklopac ⅓ mafina. Stavite donji teo, pospite sa još malo sosa. U poslastičarsku kesu za krem sipajte maskarpone krem i nafilujte mafin dosta, da bude oko 4 cm fila u visinu. Stavite gornji deo mafina, u podnožje stavite nekoliko polutki šljiva. Naspite malo prah šećera odozgo i narendajte koru pomorandže, ako hoćete dodajte i tanke trakice kore pomorandže. A ako imate možete staviti i jednu kandiranu koru.
Dodatni komentari:
Inače, ovaj kolač sam pravila samo jednom i napravila sam pola mere sosa – sve ove začine i vino u pola manje otprilike, i pošto ga je bilo jako malo, poduplala sam mere za potrebe recepta. E sad, vreme sam prilagodila napamet, onako kako mislim da bi to u praksi izgledalo, ali ne tvrdim… ionako te stvari uvek zavise od jačine šporeta, od veličine dna šerpe (da zapravo, i od zidova šerpe) od vrste vina, ma bukvalno od svega. Tako da vas definitivno ohrabrujem da se oslonite na svoj osećaj.
Poenta kod sosa je da:
- se šećeri karamlizuju pre ubacivanja citrusnih sokova i vina
- alkohol iz vina ispari, da tek onda kuvate šljive
- što duže infjuzirate začine u vinu pre nego što ga ocedite i ukuvate
- na kraju ipak dobijete gust sos a ne gist sirup. Mada bez brige uvek možete vodom da ga malo razredite ako se prekuva i postane previše sirupast.
Also, koristitie što bolje vino – ovo je svečani kolač a i kad se već trudite toliko oko njega, počastite se nekim lepim vinom. pošto recept kaže 1 l – računajte da otvarate dve flaše, a drugu ćete dovršiti tako što ćete je popiti – nisam to loše smislila jel da? hehehe
Pogledajte ovaj post na mom instagramu